Dosť bolo hľadania SuperStar - zrušte tú šou konečne!

Autor: Roman Slušný | 3.6.2013 o 19:20 | Karma článku: 15,97 | Prečítané:  3591x

Cez víkend, teda presnejšie v nedeľu pred polnocou sa skončila už tretia séria projektu Česko Slovenská SuperStar. Kedysi veľmi obľúbená relácia, ktorú pozerali celé rodiny sa v posledných rokoch stáva akousi pokútnou šou určenou pre 10 až 13-ročné deti, ktoré sú schopné jačať od nadšenia aj keby im ukázali obyčajný pomarač a prostredníctvom intenzívnej mediálnej kampane ich presvedčili o tom, že je známy a populárny. V skutočnosti je SuperStar televízny program, vďaka ktorému sa môžu zviditeľniť a hlavne si zarobiť porotcovia, priemerní moderátori, štáb, mobilní operátori, výrobcovia nezdravých nealkoholických nápojov a sladkostí, kým samotní finalisti sú len neplatení komparzisti, ktorí majú jedinú úlohu – spievať, aby sa vytiahli z divákov peniaze za esemesky. Žiaden z tohtoročných finalistov nie je Super a ani nikdy nebude Star!

Jediné, čo si budeme zo SuperStar pamätať je porota...Jediné, čo si budeme zo SuperStar pamätať je porota...wordpress

Víťazkou ostatnej série šou Česko Slovenská SuperStar sa stala 21-ročná Sabina Křováková. Vo finále sa stretla s o štyri roky starším Slovákom Štefanom Pčelárom, ktorého minimálne posledné tri kolá umelo držali v súťaži len preto, aby malo aj Slovensko zastúpenie v tzv. Grand finále, ktoré by asi na Markíze inak nikto nepozeral. Je to také nepísané pravidlo, že už tretí krát po sebe sa „náhodou" vo finále ocitne jeden český a druhý slovenský súťažiaci - v roku 2011 to bola dvojica Gabriela Gunčíková (ČR) a Lukáš Adamec (SR) a v roku 2009 Martin Chodúr (ČR) a Miroslav Šmajda (SR). Nikto z nich neurobil v populárnej hudbe výraznejšiu kariéru. Niektorým sa podarilo nahrať a vydať sólové albumy, ale dieru do sveta neurobili. Nepodarilo sa to ani Slovenke Dominike Starej, ktorá sa kvôli speváckej kariére presťahovala do USA, kde sa jej síce ujal americký producent, ale čísla klikanosti na jej pesničky hovoria jasnou rečou - neuspela tam a stratila aj popularitu, ktorú vďaka SuperStar mala v Čechách a na Slovensku. Najväčšími mladými hviezdami, ktoré dnes poznajú a uznávajú na oboch stranách rieky Moravy sú Tomáš Klus a Celeste Buckingham. Obaja boli aj v SuperStar. Klusa v tej českej nepustili ani do divadla medzi 100 najlepších spevákov a Celeste hrozil ten istý osud nebyť porotcu Patrika Vrbovského, teda Rytmusa, ktorý v nej videl určitý potenciál a posunul ju ďalej. Síce ju nevyhrala, ale našťastie mala bohatých rodičov, ktorí jej boli ochotní financovať spevácku kariéru aj po skončení súťaže. Hit Run, run, run bol až štvrtou alebo piatou pesničkou, ktorou sa pokúšala presadiť a napokon sa jej to aj podarilo. Tých pozitívnych príkladov a príbehov so šťastným koncom nie je medzi bývalými finalistami čs. SuperStar až tak veľa. Z prvej série sa darí Benovi Cristovaovi, ktorý síce nikdy nevedel spievať, ale ukázal, že s dobrým producentským tímom sa dajú urobiť chytľavé skladby, ktoré sa dajú predať vďaka jeho exotickému hlasu, zjavu a efektným videoklipom. Z druhej série sa celkom úspešne drží na scéne Martin Harich - finalista z roku 2011, ktorému nedávno vyšiel už jeho druhý album. Lenže jedna ani dve lastovičky leto ešte nerobia a oproti nemu je celý dlhý zoznam mladých slovenských interpretov, ktorí to tiež skúšali po SuperStar rozbehnúť, ale neveľmi sa im to podarilo.

Možno budete mať aj problém vybaviť si tváre ľudí ako Nikoleta Balogová, Denis Lacho, Paulína Ištvancová, Simona Fecková, Matej Piňák, Klaudia Pappová alebo Tereza Mandzáková, Virgínia Buberníková, Kristína Debnárová či Karol Komenda, pričom poslední štyria boli finalistami tej poslednej série šou, z ktorej len pred pár dňami vypadli. Všetci spomenutí mali popularitu len počas trvania SuperStar, kým sa zjavovali na televíznych obrazovkách, potom zmizli z očí aj myslí. Ešte aj deti, ktoré na nich pišťali počas priamych prenosov alebo sa s nimi fotili počas autogramiád v nákupných centrách medzitým vyrástli a už dávno nie sú finalisti SuperStar ich idolmi. Pochopia to hneď ako sa prvý krát objavia sami na nejakej akcii bez sprievodu kamier či pozornosti médií. Aj porotcovia na nich veľmi rýchlo zabudnú, ak si vôbec dali tú námahu naučiť sa ich mená. Vlastne porota v SuperStar stratila svoju vážnosť v okamihu, keď organizátori oznámili, že jej súčasťou bude aj 19-ročná Ewa Farna. Dievča, ktoré sa musí ešte veľa učiť, pracovať na sebe a v mnohých veciach zdokonaliť, kým bude mať právo radiť interpretom starším od nej alebo hovoriť svoj názor na spev druhých. Aj na Paľovi Haberovi s Ondřejom Soukupom bolo vidno, že ich to porotcovanie už dlhšie veľmi nebaví, ale zase odmietli by ste na ich mieste tak ľahko zarobené peniaze a nezaplatiteľné promo vlastnej osoby? Možno sa mýlim, ale zdá sa mi, že projekt ako je SuperStar je - bol v našom spoločnom československom priestore definitívne vyčerpaný. Súťaž nemá pre jej priamych účastníkov žiaden význam a pre domácu kultúru nijaký prínos. Stačí si len spočítať, koľko zaznelo počas celej série v televíziách Nova a Markíza českých a slovenských piesní. Prezradím vám, že by vám na to stačili prsty jednej ruky a jedna ruka ako všetci dobre vieme, netlieska..

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?