Pomáhať chorým deťom treba aj bez Modrého z neba!

Autor: Roman Slušný | 11.6.2013 o 16:14 | Karma článku: 9,25 | Prečítané:  1896x

Len ten, kto má v rodine dieťa postihnuté mozgovou obrnou, vie, aký ťažký údel to je. Keď sa rodičia dozvedia krutú diagnózu svojho vytúženého bábätka, väčšinou ešte netušia, čo ich v nasledujúcich mesiacoch a rokoch čaká. Skoro každý z nich sa pre svoje dieťa stane doživotným opatrovateľom a to bez ohľadu na to či sa ich potomok napokon naučí chodiť, dokáže sám sedieť alebo strávi prevažnú časť života v ležiacej polohe. A práve na pomoc tým, čo sa starajú o deti s DMO bolo určené charitatívne podujatie Help Fest 2013, na ktorom sa v nedeľu 9. júna zúčastnili bez nároku na honorár desiatky známych spevákov, moderátorov, hercov a iných známych ľudí. Patrí im veľká vďaka a rovnako aj všetkým divákom, ktorí na akciu prišli preto, aby ju finančne podporili formou dobrovoľného vstupného..

 

Určite nie som jediný, kto sa prostredníctvom Facebooku zoznámil a následne niečo riešil či vybavoval s ľuďmi, ktorých nikdy predtým nevidel. V čase, keď hokejisti Slovana bojovali v KHL o postup do play-off ma oslovila jedna takáto facebooková známa s prosbou či by som jej nevedel pomôcť zabezpečiť ich účasť na benefičnom podujatí s názvom Help Fest, ktoré sa malo uskutočniť začiatkom leta. Jediným hráčom Slovana, s ktorým sa osobne poznám, je kapitán reprezentácie SR Miroslav Šatan. Ten mal však žiaľ v čase konania akcie naplánovanú dovolenku s rodinou, inak by určite prišiel podporiť dobrú vec. Celodenné charitatívne podujatie zorganizovali v areáli motorestu ESO vo Vlčkovciach pri Trnave Neinvestičný fond Paulínka a Občianske združenie Bunky života. Ja som napokon na prvý letný festival tohto roku zobral speváčku Natáliu Hatalovú, ktorá tiež dostala možnosť vystúpiť v pestrom hudobnom programe: „Vzhľadom na to, že prevažnú časť roka strávim v Brne, kde akurát končím štvorročné štúdium muzikálového herectva na JAMU, tak je pre mňa pozvanie na takúto akciu veľkou cťou a rada som si išla na Slovensko zaspievať.“ Do VIP stanu za pódiom sme prešli bez problémov, stačilo organizátorom v bielych tričkách pri vstupe oznámiť, že na akcii účinkujeme. Hneď mi napadlo, že či by sa takto jednoducho dalo dostať aj na iné veľké hudobné festivaly... :)

Areál motorestu bol pomerne rozsiahly, takže v ňom mohli vytvoriť priestor pre rôzne atrakcie a aktivity pre deti – jazdenie na koňoch či motorkách, kreslenie na tvár, návštevníci mali možnosť vyskúšať si lukostreľbu, pozrieť sa na kúsky, ktoré dokážu cvičení psi a nechýbali ani divácky atraktívne ukážky zásahov hasičov a ozbrojených zložiek. „Najdôležitejším momentom HelpFestu je vzájomná spolupatričnosť a pomoc s úsmevom na perách. Nikto nevie oceniť rozdávanie radosti, dobrej nálady, milých úsmevov viac ako tieto vďačné deti,“ povedala o podujatí Zuzana Ryšavá z neinvestičného fondu Paulínka, ktorej sa spolu s Alexandrou Slobodovou z Občianskeho združenia Bunky života podarilo dať dokopy naozaj exkluzívnu zostavu známych ľudí. O sprievodné slovo sa starali až piati moderátori Kveta Horváthová a Patrik Herman z Markízy, Martin Nikodým z RTVS, Dada Duditšová z jojkárskeho Paneláka, ku ktorým sa neskôr pridala Andy Pavlík Timková, ktorej syn Adam sa tiež narodil s detskou obrnou. Samozrejme, že aj jeho na podujatie priviedla spolu s partnerom Stanom Pavlíkom. V zákulisí panovala dobrá nálada, o ktorú sa starali sestry Zuzana a Monika Haasové, ktoré takisto prišli so svojími malými drobcami Bambuľkami a Bambulákmi, ale aj chodiace blonďavé slniečko Dominika Mirgová. Tá si so sebou vzala rodičov a decká zo svojej tanečnej formácie, ktoré v súčasnosti vyhrávajú jednu súťaž za druhou.

Podujatie svojou účasťou poctil aj legendárny jazzman Peter Lipa, ktorý pred pár dňami oslávil sedemdesiatku, takže mu každú chvíľu niekto z kolegov k okrúhlemu jubileu gratuloval. „Hral som a spieval okolo druhej asi dvadsať minút, ale zostal som tam až do večera a to nezvyknem. Bola tam nenormálne pozitívna energia,“ zhodnotil akciu Marián Greksa. Rovnaký pocit určite mali aj ostatní účinkujúci ako napríklad Beáta Dubasová, Misha, Svetlana Rymarenko, Petra Kepeňová, Peter Cmorik, Adam Ďurica, Allan Mikušek, Otto Weiter s Andreou Fischer, Martin Harich alebo členovia skupín Kmeťoband, kochanski či raper Ego z Kontrafaktu, ktorý vystúpil ako zlatý klinec programu. Je úžasné, že existuje toľko veľa slovenských umelcov, ktorí sú neustále ochotní pomáhať tým, čo to naozaj potrebujú a dokážu motivovať k charite aj ostatných. A vôbec k tomu nepotrebujú asistenciu televíznych kamier. Veď deti postihnuté mozgovou obrnou netúžia po modrom z neba, ale iba vidieť okolo seba usmiate tváre svojich rodičov či blízkych ľudí a pocítiť ich dotyk, pozornosť a lásku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Testy zachytili 705 pozitívnych ľudí, vyliečilo sa 468 pacientov

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.

Smatana: Plošné testovanie rýchlotestami je zlé riešenie, ale v našej situácii mu rozumiem

Antigénové testy sú menej presné, dôkazom je aj nakazený Trump.

Cynická obluda

Terazky budeme testovať

Testovanie vraj nezvládnu zabezpečiť zdravotníci, lebo zdravotníctvo utrpelo vládou Smeru. Tak ho zabezpečí armáda.


Už ste čítali?