List nahnevaného futbalového fanúšika do TV Dajto

Určite ste zaregistrovali, že kvalifikačné zápasy o postup na futbalové MS 2014 do Brazílie nevysielala verejno-právna televízia, teda RTVS, ale súkromná stanica TV Dajto patriaca do rovnakej stajne ako Markíza, teda pod spoločnosť CME. Svoj názor na to, ako tieto priame prenosy vyzerali, si môže urobiť každý sám. Mnohým divákom sa nepáčila kvalita komentovania, ale asi každého jedného naštvalo to, čo sa stalo v utorok 10. Septembra 2013 počas rozhodujúceho zápasu medzi Slovenskom a Bosnou a Hercegovinou. Nikto z ľudí, ktorí sa rozhodli sledovať zápas pri televíznych obrazovkách totiž nevidel celý zápas, lebo ho proste TV Dajto celý neodvysielala...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Slováci tvrdia, že hlavnému rozhodcovi Borbalánovi zo Španielska šli hodinky akosi dopredu. (zdroj: epa)

Keďže ma nahnevanosť hraničiaca až s nasratosťou neopustila ani na druhý deň po skončení zápasu Slovensko - Bosna a Hercegovina, ktorý sme mimochodom smolne prehrali 1:2, tak som sa rozhodol napísať pomerne ostrý mail riaditeľovi TV Dajto Lukášovi Beňačkovi v nasledujúcom zmení: "Chcem sa vás spýtať ako divák, ktorý bol nútený sledovať kvalifikačné zápasy futbalistov Slovenska na TV Dajto, že či mienite vyvodiť nejakú osobnú zodpovednosť za to, že ste nestihli v priamom prenose začiatok druhého polčasu stretnutia Slovensko - Bosna a Hercegovina a namiesto toho ste v čase 21:18 púšťali do vysielania reklamy a TV uputávky, hoci v Žiline sa začalo hrať o 21:15. Neviem si ani predstaviť, že by režisér tohto prenosu nevedel, že sa na trávniku chystá výkop, resp. že sa už dávno hrá. Druhou možnosťou je, že ste tie reklamy zaradili do priebehu zápasu cielene, hoci mohli byť odvysielané počas prestávky, teda na jej konci a to len preto, aby ste zvýšili ich sledovanosť, čo sa mi zdá naozaj choré. V oboch prípadoch ste ako televízia totálne zlyhali a znechutili ste väčšinu z polmilióna divákov, ktorí mali právo vidieť prenos z celého kvalifikačného zápasu Slovensko - Bosna a Hercegovina a nie iba jeho časť. Som veľmi zvedavý na vaše vysvetlenie, pretože televízia, ktorá ide proti záujmom divákov, nemá veľké šance na obľúbenosť a ani budúcnosť..."

Neveril som tomu, ale o niekoľko hodín mi prišla od pána riaditeľa nasledujúca odpoveď:

„Daný problém nastal na strane SFZ. Podľa reglementu FIFA je dĺžka prestávky medzi I. a II. polčasom stanovená na 15 minút. Žiaľ, zástupca Slovenského futbalového zväzu /SFZ/ prestávku stanovil len odhadom a nie exaktne stopkami a v skutočnosti mala len 13 minút 37 sekúnd. My sme s tým už žiaľ nevedeli urobiť nič, keďže toto nám neoznámili. Teda problém má SFZ a už to s nimi riešime. Mrzí ma, že diváci prišli o časť zápasu."

Skontaktoval som sa aj s manažérom komunikácie SFZ Jurajom Čurným, ozrejmil mu situáciu a ten mi odpísal toto: „Nemám o tom informáciu, ale pokiaľ viem, tak dĺžku prestávky si musí strážiť predovšetkým rozhodca."

Takže záver je asi takýto: Za to, že televízni diváci nevideli celý zápas nemôže TV Dajto, ktorá robila zo stretnutia priamy prenos, takže celý čas musela byť obrazom v Žiline a jej pracovníci vedeli, že sa už začal hrať druhý polčas, ani SFZ, ktorý svojmu zástupcovi nekúpil stopky ani hodinky, aby mohol odmerať 15-minútovú prestávku, ale na vine je hlavný rozhodca David Borbalán zo Španielska. Odkážte tomu chumajovi, ak ho náhodou poznáte, nech sa už u nás nikdy viac neukazuje, lebo dostane po pysku od všetkých troch futbalových fanúšikov, ktorým ešte možno záleží na futbalovej reprezentácii Slovenska natoľko, že sú ochotní pozerať jej zápasy aj na komerčnej stanici...